banner deze week

13/04/25

Alles "tegelijk tijd"

Nu er heerlijke malse regen valt heb ik even wat tijd om te berichten over wat er allemaal gaande is in onze tuinen. Kort samengevat: veel. Begin april is typisch het kruispunt van het afronden van wintertaakjes en het klaarstomen van nieuw plantgoed (zaaien en verspenen), eerste teelten zoals tuinboon, erwt, sla en bieten in de moestuin vestigen en oh ja, ook fruitbomen enten, de bijen in de gaten houden en vooral ook genieten van de zon en het vele licht.

De afgelopen dagen was in in de tuin van zonsopkomst tot - ondergang om zoveel mogelijk gezaaid te hebben voor de regen kwam. En ja, die belofte werd vervuld! Vandaag een klein beetje, dinsdag en woensdag nog wat meer naar het schijnt. Het zal volgende allemaal uit de grond schieten met deze hoge temperaturen en extra vocht.

 

Wat we buiten zaaien op dit moment:

  • Alle soorten bieten: suikerbiet (voor een zaadteelt volgend jaar), rode biet "Draceana", snijbiet zoals "Erbette" en "Lucullus" en de zeer lekkere biet "Badger Flame"
  • Erwten: rond 15 april sluiten we het erwtenzaaiseizoen af. We beginnen met vroege rassen zoals "O" Rourke en sluiten af met sluimerwten. 
  • Tuinbonen: ook het zaaien van tuinbonen ronden we rond half april af
  • Sla: op dit moment zaaien we nog dezelfde rassen zoals net voor de winter. Ik denk aan "Babel", "Rouge d 'hiver", "Gloire du Dauphinois"...
  • Andere slablaadjes: hetgeen we in februari in de serre zaaiden kan nu ook gewoon buiten. Bijv. Rood mosterdblad, kervel, eetbare chrysant, tuinkers,...
  • Winterkolen: plantgoed van winterkolen kan je nu voorzaaien om later naar zijn definitieve plaats te verspenen. Voorzaaien kan zowel in vollegrond als in pot.

 

Wat we nu warm voorzaaien:

  • Meloenen: vorige week hebben we de eerste watermeloenen warm voorgezaaid, die komen stilaan uit. Volgende week de andere types
  • Komkommer: 1 ras komkommer voor in de serre
  • Prinsessenbonen: een folieke. Deze worden in april uitgeplant volgens het systeem beschreven in de laatste editie van de ledenbrief zodat we eind mei al bonen kunnen eten.

 

Elena Rusland

Ja, dat heb ik nog niet verteld. Elena is op dit moment op bezoek bij haar ouders in Rusland. Na 5 jaar zien ze elkaar nog eens terug en kan ze haar vader helpen met tuinieren :-) Voor mij is het een serieus tandje bijsteken maar dat lukt wel.

april zaaien moestuin

Deze week zaaide in de winterkolen voor in de vollegrond. De plantjes worden later verspeend. Wat me opviel is hoe weinig zaad er in de aangekochte pakjes zit. Voor het grootste deel hebben we onze eigen zaden, maar ieder jaar kopen we wat zaden van rassen om uit te testen. In sommige pakjes zaten maar 30 zaden. "Shrinkflation"? In de kookpot zitten voorgeweekte sluimerwten. Nu het zo droog is, is het extra handig om de erwten voor te weken zodat ze zich eerste 48 uur kunnen volzuigen met water vooraleer te zaaien.

boterraapjes

Boterraapjes gezaaid op 2 april. Komen mooi boven. De vliesdoek zorgt ervoor dat de bodem niet te sterk uitdroogt en dat de planten niet aangevallen worden door duiven.

zevenblad spinazie a volonté

Deze foto werd genomen vlak naast het bed met boterraapjes. Toch altijd grappig om te zien. Terwijl de zaadjes van de moestuingewassen zoveel moeite moeten doen om de eerste blaadjes te vertonen staat zevenblad al dertig centimter hoog en oogstklaar. Bij dit gewas kan je nooit volgen met oogsten... Zelf eet ik dit plantje heel graag kort gebakken in de pan als spinazievervanger.

hoogstam leiden

Dit zijn zo van die winterwerkjes die nu nog afgewerkt worden. De laatste bomen snoeien en leiden. Ondertussen bloeien de laagstam appels in de voorgrond dat het een lieve lust is.

asperges verhoogde bakken repareren

Nog zo 'n laat winterwerkje. De verhoogde aspergebakken herstellen. Het is te zeggen, nieuwe houten schotten van wegwerppaletten voorzien. Dat doen we eens in de drie jaar. Altijd mooi om te zien hoe de asperges letterlijk wortelen in het verterende hout (Let op de pezige wortels). Deze moest ik eerst snijden om de nieuwe paletwand in te schuiven. Maar dat is niet zo erg. Asperges smaken altijd :-)

 

banner waarom klein

 

 Word jij ook lid?

enkele ledenvoordelen:

  • kortingen: maar liefst 20 % korting op aankoop van struiken en bomen, 20 % op zaden en 10 % op deelnameprijs van cursussen en workshops die we organiseren 
  • Deelname aan leerrijke evenementen: bijvoorbeeld proeverijen van fruit
  • Toegang tot exclusieve rassen en plantensoorten uit onze collectie. Niet alleen als opgekweekt plantgoed. Binnenkort komen er ook stekken en enten beschikbaar voor leden

 lidmaatschap 2024

Lid worden kan hier

Doorzoek de site

 

pcNieuwsbrief

Schrijf je in en blijf op de hoogte van al onze acties.

 

Kies alle manieren waarop u wilt horen van Haal meer uit je tuin vzw:

U kunt zich op elk moment afmelden door te klikken op de link in de voettekst van onze e-mails. Voor informatie over ons privacybeleid, bezoek onze website.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

 

 

 

  

 

 

duurzame toekomst zonder texttekst duurzame toekomst

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzw Haal meer uit je tuin
Regentwijk 17
3890 Gingelom

Ondernemingsnummer BE 0670.733.818
Rekeningnummer IBAN: BE67 9731 7244 2287
e-mail: haalmeeruitjetuin@gmail.com

Op de hoogte blijven van onze activiteiten? Schrijf je in op de nieuwsbrief (bovenaan de pagina) of volg de instagram- of facebookpagina van haal meer uit je tuin

 | Algemene voorwaarden | | GDPR en privacybeleid |